Sekcja Wydawnicza

„Pigmenty. Analiza mikrochemiczna i instrumentalna”

Opublikowano 1 lutego 2019

Piotr Rudniewski, Danuta Jarmińska, Elżbieta Jeżewska, Luiza Kępa, Joanna Kurkowska, Anna Nowicka, Olga Syta, Barbara Wagner, Aleksandra Wesołowska, Pigmenty. Analiza mikrochemiczna i instrumentalna, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Warszawa 2018, 176 s., ilustr., 25 cm. Projekt graficzny Paweł Osial.

Niniejsza monografia stanowi rozszerzoną i uaktualnioną wersję książki profesora ASP Piotra Rudniewskiego Pigmenty i ich identyfikacja, wydanej w 1994 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Publikacja zawiera informacje z zakresu historii i technologii produkcji pigmentów, charakterystykę ich właściwości fizycznych i chemicznych wraz z opisami reakcji służących do ich identyfikacji. Opracowanie wzbogacono o przegląd nowoczesnych analitycznych metod instrumentalnych, zagadnienia dotyczące oznaczania spoiw oraz materiał ilustracyjny w postaci zdjęć mikroskopowych, rysunków i wykresów. Zebrana w monografii wiedza zaczerpnięta została nie tylko z literatury – w znacznej mierze stanowi ona dorobek pracowników Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Autorami publikacji są pracownicy następujących jednostek:

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
Piotr Rudniewski (obecnie na emeryturze)
Danuta Jarmińska (obecnie na emeryturze)
Elżbieta Jeżewska
Joanna Kurkowska